Kraštiečių šventė Dotnuvoje

Kuomet rugpjūtis pradeda džiuginti vasariškais orais ir gausiu gėrybių derliumi, primena mums artėjant vieną seniausių lietuviškų švenčių – Žolines. Ši šventė – sena, menanti krikščioniškus laikus, švęsta dar baltiškuoju laikotarpiu. Per Žolinę būtina giminių sueiga.  Po šv. Mišių susieidavo šeimos, giminės, kaimynai draugėn ir vaišindavosi naujo derliaus vaisiais, uogomis, valgydavo daržovių patiekalus. Žolinės laikotarpiu sveikatos teikia visa augmenija. Tikėta, kad žmogui naudingiausios jo kieme augusios vaistažolės, jo rankomis surinktos, sudžiovintos ir išvirta iš jų arbata. Lietuviai mano, kad sveikatos ir jėgų teikia kone visa gėlyno, pievos ir miško augmenija.

Dotnuvos Žolinė jau tapo tradicinė ir labai svarbi šventė. Laikomasi tradicinių papročių: verdama žolelių arbata, iš pačių užaugintų gėlių kuriamos puokštės, kompozicijos. Šventėje neapsieinama be dainų, šokių, skirtų Motinai Žemei padėkoti už dosnumą.
Rugpjūčio 12 d. pakvietėme kraštiečius susitikti ir švęsti Žolinę, kraštiečių susitikimus ir Dotnuvos 645 metų jubiliejų. Visa šventė pasiskirstė į atskiras erdves: „Šventinis vienuolyno“ kiemas, kur vyko šventės atidarymas, baikerių pasirodymas, Klaipėdos muzikinio teatro aktorių koncertas, šventę vedė – aktorius, režisierius, skaitovas Petras Venslova, Akademijos kultūros centro vokaliniai ansambliai „Jovaras“ ir „Dotnuvėlė“, Dotnuvos bendruomenės liaudiškų šokių grupė. Veikė amatininkų mugė. Rytas Tamašauskas visus šventės dalyvius pakvietė į ekskursiją po vienuolyną. „Spalvingoje Dotnuvos bibliotekoje“ vyko vaikų ir jaunimo kūrybiniai užsiėmimai, paroda bibliotekos 80-mečiui. „Literatūrinėje mokykloje“ klausėmės jaunų dotnuviškių, Kėdainių krašto sambūrio literatų kūrybos, skambėjo liaudies dainos. Mokyklos manieže vyko sporto varžybos. O jau vakarėjant „skambantis parkas“ laukė kraštiečių, kur vyko jaunimo grupės „Tautinis brandas“ koncertas, žolinių puokščių paroda.
Tėvas Stanislovas labai gražiai pasakė apie Žolinę. „Žolinės yra Žemės, Dievo šventė, kuomet žmogus pamato, kaip jo darbas atneša rezultatų, jo sodas subrandina vaisių, miškai atveria savo gėrybių kraites ir atsiranda gamtos, žemės ir žmonių santarvė“.
Šventės organizatoriai dėkoja visiems padėjusiems, pritarusiems, palaikiusiems ir aukojusiems.

Akademijos kultūros centro
Dotnuvos skyriaus vadovė                                            Danguolė Špokienė