Po vasaros pertraukos šiuolaikinio šokio sklaidos projektas „PROmetėjas“ atneša šokį į dar keletą vietovių Kauno regione. Rugsėjį jis lankysis Stakliškėse, Ramučiuose, Josvainiuose ir Akademijoje. Edukacijomis pradėtas projektas pavasarį į sales jau sukvietė regiono gyventojus ir moksleivius, taip pat kvietė pažinti meno užkulisius rezidencijų metu, o naujų mokslo metų proga ragina į kultūrines patirtis stebint spektaklius įsitraukti visus.

Edukacija mažiausiems

Šiuolaikinis šokis – tai neformalusis ugdymas, tinkamas tiek moksleiviams, tiek ir mažiausiems žiūrovams. Štai šokio spektaklis „Lopšinė Žemei“, kurį J. Miltinio dramos teatras pristatys Josvainiuose rugsėjį, skirtas patiems mažiausiems 3—5 metų vaikams. O projekto „PROmetėjas“ metu vykusi Šiuolaikinio šokio asociacijos edukacija moksleiviams padėjo ugdyti ne tik kūrybiškumą, supažindino su žanru, bet ir taip reikalingus, visiems svarbius socialinius įgūdžius. „Bendrojo ugdymo programoje sumanyta ne šiaip sau. Meninis ugdymas padeda įgyti įvairias kompetencijas: ir bendrąsias, ir profesines, ir kitokias itin reikalingas šiuolaikiniam žmogui. Vaikai tai gali gauti ir per šiuolaikinį meną, raišką, o tokių pamokų reikia labai daug.“ – mintimis dalinasi spektaklio „Lopšinė Žemei“ režisierė, šiuolaikinio šokio asociacijos narė, edukatorė Ieva Jackevičiūtė. 

Netikėtas šokio vyksmas

Protesto kultūrą tyrinėjanti šokio menininkė Agnietė Lisičkinaitė į Prienų rajone esantį Stakliškių miestelį atkeliauja su šokio vyksmu „Hands Up“. Hands up (liet. Rankas aukštyn) – tai fizinė kūno pozicija, atsikartojanti daugelyje skirtingų kultūrinių, socialinių ir religinių kontekstų. A. Lisičkinaitės pasirinktas kontekstas – protesto kultūra. Vyksmą pradėdama žiūrovų įtraukimu, menininkė ragina pajausti reikalingą drąsą ir ryžtą išsakyti savo poziciją bei už ją stovėti. O tuo pačiu pažvelgti į kitas nuomones. Šis meninis tyrimas neturi vieno atsakymo – „kaip ir viena tiesa, vienas atsakymas čia neegzistuoja“ teigiama kūrinio pristatyme. Choreografinis vyksmas kvestionuoja ribą tarp pasidavimo ir atsidavimo, susitaikymo ir pasipriešinimo.

Šiuolaikinio šokio spektakliai

Kauno šokio teatro „Aura“ tarptautinės trupės spektaklis „Norėčiau būt paparčio žiedu“ bus nemokamai rodomas Ramučiuose. Birutės Letukaitės vadovaujamas teatras pristatys prancūzų kūrėjos Bea Debrabant gamtos inspiruotą kūrinį, kuriame pasirodo atlikėjai iš Pietų Korėjos, Italijos, Meksikos, Prancūzijos, Albanijos, Kanados, Taivano bei Lietuvos. Tuo tarpu akimirkai atsitraukti nuo intensyviai įtraukusio rudens ritmo kvies kūrėjai „Nuepiko“. Įkvėpti savų ir svetimų „perdegimų“ trupės įkūrėjai šokėjai Marius Paplauskas, Marius Pinigis ir Andrius Stakelė spektaklyje „Perdegimas“ imasi tyrinėti ir menine kūno kalba interpretuoti „perdegimo“ reiškinį. Trijų šokėjų (M. Pinigio, A. C. Bibiano, A. Stakelės) tandemas šių metų projektą „PROmetėjas“ vainikuos Akademijoje.

Kultūra regionuose

Šiuolaikinio šokio sklaidos projektas „PROmetėjas“ vyksta antrus metus: pirmo sezono metu Kauno regione suvienijo dešimt kultūros centrų, įtraukė dešims regiono miestelių ir truko du mėnesius. O šįmet – išsiplėtė ir partnerių skaičius, ir programa. Projekto „PROmetėjas“ veiklose šiuolaikiniu šokiu jau mėgavosi apie pusantro tūkstančio Kauno regiono kultūros mėgėjų. O su šiuolaikiniu šokiu susipažįstantys žiūrovai bei edukacijų, rezidencijų dalyviai džiaugiasi unikalia proga bei skatina ir toliau domėtis šiuo žanru.

„Šiuolaikinis šokis kaip ir kitos profesionaliojo meno formos tenkina ne tik hedonistinius žmogaus poreikius, bet taip pat augina, formuoja asmenybės dorovinę sąmonę, lavina kūrybingumą, vaizduotę bei kritinė mąstymą. Ypač svarbu sukurti kokybišką ir turtingą kultūrinę-meninę aplinką jauniausiems kultūros vartotojams.  Nuo to didele dalimi priklauso kultūrinio sąmoningumo raida, siekis suprasti bei ugdyti teigiamas nuostatas kultūrinio kitoniškumo atžvilgiu, gebėjimas kurti bei dalyvauti kultūriniuose procesuose ateityje. Todėl šių metų projekte „PROmetėjas“ ženkliai didesnę programos dalį užima edukacinės veiklos ir spektakliai, skirti vaikams bei jaunimui.“—teigia Prienų laisvalaikio ir kultūros centro direktorė Virginija Naudžiūtė.

Šiuolaikinio šokio programa „PROmetėjas“ kelionę Kauno regione tęsia iki rugsėjo 23 dienos. Visi projekto renginiai nemokami. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Kauno regiono savivaldybės. Partneriai: Lietuvos šokio informacijos centras, Šiuolaikinio šokio asociacija. Organizuoja: Akademijos Kultūros centras, Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centras, Birštono kultūros centras, Josvainių kultūros centras, Kaišiadorių kultūros centras, Kėdainių kultūros centras, Krakių kultūros centras, Prienų kultūros ir laisvalaikio centras (ir Ašmintos, Šilavoto bei Pakuonio laisvalaikio salės), Kauno rajono Ramučių kultūros centras, Veiverių kultūros ir laisvalaikio centras, Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centras, Žiežmarių kultūros centras.